Menu Zamknij

Aktualizacja do PrestaShop 1.7

W końcu nachodzi dzień, gdy podejmujesz decyzję o przejściu do najnowszej wersji oprogramowania

Jak się przygotować?

  • Przede wszystkim musisz być świadomym, że przejście z wersji 1.6 lub starszej do 1.7 to w rzeczywistości nie aktualizacja, a modernizacja. Przeczytaj więcej na temat różnic między tymi dwoma czynnościami.
  • Wybierz czas, gdy w Twoim sklepie jest najmniejszy ruch. Są to terminy, które powtarzają się co roku. Pamiętaj, że migracja może zająć od paru godzin do kilku dni. Wszystko zależy od ilości informacji w bazie danych, potrzebnych zmian w grafice, instalacji modułów i testowania sklepu przed udostępnieniem klientom. Trzeba też przyjąć w planach czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek.
  • Zrób listę wszystkich danych, które przenosisz, aby niczego nie pominąć, a później móc zweryfikować zgodność.
  • Sprawdź czy modułu dodatkowe, które posiadasz są dostępne również dla wersji 1.7. Czy w związku z migracją nie utracisz ważnych dla Ciebie funkcji. W razie potrzeby musisz znaleźć nowe odpowiedniki. Zwróć uwagę czy nie były w sklepie wprowadzane wcześniej zmiany specjalne - na zamówienie, które nie przeniosą się automatycznie.
  • Spisz istotne dla Ciebie funkcje. W nowym sklepie mogą one być dostępne w standardzie lub wymagać zainstalowania modułów dodatkowych.
  • Nowa wersja PrestaShop to także zmiana technologii, dlatego Twój dotychczas wykorzystywana szablon graficzny może wymagać dostosowania. To także odpowiedni moment, gdybyś chciał odświeżyć lub zupełnie odmienić wygląd sklepu.

To czego najczęściej się obawiamy

Utrata danych

Przed przystąpieniem do migracji koniecznie wykonaj kopię zapasową. W razie niepowodzenia procesu można przywrócić część lub całość danych. Po zakończeniu migracji należy przeprowadzić testowanie sklepu, by uniknąć niemiłych niespodzianek przed oficjalnym uruchomieniem.

Utrata pozycji w Google

Migracja może powodować zmianę adresów url lub/i meta-danych, a co za tym idzie chwilowy spadek pozycji w wyszukiwarce. By ten okres był jak najkrótszy i najmniej odczuwalny dla zysków ze sprzedaży należy zadbać o utworzenie przekierowań 301. Ten zabieg pozwoli zachować wysokie pozycji i uniknąć komunikatów 404, które mają działanie odwrotne.

Jak to robić

Migrację możesz przeprowadzić samodzielnie korzystając z narzędzi udostępnionych na Addons PrestaShop lub skorzystać z naszych usług. Dzięki współpracy z nami masz pewność, że wszystkie kroki zostały dobrze przemyślane, sklep jest pod opieką profesjonalnego informatyka i grafika. To znakomita okazja do zadbania o modny wygląd strony i wprowadzenie nowych usprawnień funkcjonalnych.

Źródło: „6 rad, jak pomyślnie przeprowadzić migrację do PrestaShop 1.7” Blog PrestaShop.