Zasiłki rodzinne - Austria

zasiłek rodzinny austria

Zasiłek rodzinny Austria

Jeśli jesteś rodzicem pracującym na terenie Austrii lub prowadzącym tam działalność gospodarczą, nasza firma pomoże Ci złożyć właściwy wniosek o zasiłki rodzinne. Są one przyznawane w celu dofinansowania dzieci i młodzieży, mają wspomóc rodziców w okresie wychowania oraz wyrównać szanse na rozwój i edukację. We wszystkie najnowsze regulacje prawne wprowadzi Państwa nasza profesjonalna kadra, zapewniając terminowość wykonania zadania, indywidualne podejście oraz odciążenie klienta w załatwianiu formalności.

Familienbeihilfe Austria - co trzeba wiedzieć?

Zasiłki rodzinne w Austrii można uzyskać niezależnie od tego, czy korzysta się już z pomocy materialnej na terenie Polski, czy też nie, warto jednak pamiętać, że zasiłek rodzinny z Austrii zostanie pomniejszony o wysokość pobieranych w Polsce świadczeń. O taki zasiłek można ubiegać się do 5 lat wstecz.

Nie trzeba być zameldowanym na terenie Austrii. Należy jednak wiedzieć, że od 2019 roku, na niekorzyść Polaków, zmieniły się przepisy dotyczące wysokości wypłacanych świadczeń. To tak zwana “indeksacja zasiłków”, w związku z którą zmniejszona została kwota zasiłku rodzinnego w Austrii , przyznawana dla dzieci mieszkających m.in. w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, czy Bułgarii. Przepis ten ma na celu dostosowanie wysokości świadczenia do kwoty, jaką przyznaje się w ramach takiej pomocy w kraju, w jakim dziecko przebywa. Dzieci mieszkające w Austrii dalej będą dostawać jednakowe zasiłki, bez względu na pochodzenie. Zapis o indeksacji zasiłku rodzinnego w Austrii budzi wiele kontrowersji. W sprawie tego dyskryminującego przepisu interweniowała nawet Unia Europejska.

Zasiłek rodzinny Austria - komu jest przyznawany?

Świadczenia materialne (Familienbeihilfe Austria) przyznawane są osobom spełniającym następujące warunki:

  • rodzic pracuje na terenie Austrii
  • rodzic odprowadza podatki do austriackiego urzędu skarbowego
  • dziecko nie ukończyło 18 roku życia (lub jeśli jest pełnoletnie - pobiera nauki, studiuje, praktykuje)
  • rodzic przepracował nieprzerwanie minimum 183 dni na terenie Austrii
  • rodzic wykaże, że w roku kalendarzowym, dochód spoza Austrii nie przekroczył kwoty wolnej od podatku

Familienbeihilfe Austria - wymagania i wysokość

Nasza firma podpowie Państwu, co należy przygotować i pomoże w zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów przy wnioskowaniu o Familienbeihilfe.

Kwota zaisłku zmienia się w zależności od wieku dzieci i ich ilości (przyznawany jest dodatek do świadczenia rodzinnego w Austrii - Kinderabsatzbetrag). Poprzez wyżej opisaną indeksację zasiłków - tak prezentują się kwoty (od stycznia 2019 r. i obecnie) przyznawane dla dzieci mieszkających w Polsce (wypłacane miesięcznie):

  • 57,57 euro (dzieci do 2 lat)
  • 61,56 euro (3 - 9 lat)
  • 71,46 euro (10 - 18 lat)
  • 83,38 euro (19 +)
  • Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości - jesteśmy do Państwa dyspozycji.